Глокая Куздра

Гражданин форума
Команда форума

Българските грации спечелиха 6 медала във финалите на Световната купа​

Националният ни отбор завърши на второ място след Италия в крайното класиране за сезон 2023​

23 Юли 2023

Боряна Калейн изпълнява съчетанието си с лента, което ѝ донесе сребърен медал в Милано

С два сребърни и 4 бронзови медала приключиха българските грации финалния турнир за Световната купа по художествена гимнастика в Милано.
И двете сребърни отличия спечели Боряна Калейн. Тя се класира втора в съчетанията с топка (34.650 т.) и с лента (31.700). На топка шампионка стана победителката в многобоя вчера Даря Варфоломеев (Гер) с 35.850, а на лента - украинката Виктория Оноприенко с 32.500.
Стилияна Николова пък добави нови два бронза към спечеления вчера в многобоя. Тя е трета на топка с 34.050 (първоначално съдийките й дадоха 33.650, но след контестация увеличиха оценката) и на бухалки, където получи 33.300. Пред българката на бухалки са Даря Варфоломеев с 34.000 и София Рафаели с 33.500, а на този уред Калейн не участва, тъй като вчера не намери място сред най-добрите осем.
Николова и Калейн останаха по-назад във финала на обръч - съответно шеста и седма, след като направиха груби грешки. На този уред челната тройка се оформи Рафаели (35.900), Оноприенко (35.250) и Варфоломеев (35.100).
Българският ансамбъл, който вчера не успя да спечели медал в многобоя и остана четвърти, днес все пак се отчете с едно отличие. Женина Трашлиева, София Иванова, Камелия Петрова, Рейчъл Стоянов и Радина Томова получиха трета оценка за съчетанието си с 5 обръча - 35.550. Пред тях се наредиха гимнастичките на Израел с 37.550 и Италия с 37.000.
Ансамбълът ни не участва в другия финал - с три ленти и две топки, тъй като именно на това съчетание в многобоя допусна грешка и получи слаба оценка, заради която остана извън Топ 8.
В крайното класиране за Световната купа този сезон националният отбор България (индивидуално + ансамбъл) се нареди на второ място с общо 32 медала от петте кръга за СК и двата за Чалъндж купата. От тези 32 отличия 12 са златни, 11 са сребърни, а 9 - бронзови.
Победител е Италия с 32 медала (16-12-5), а на трето място е Германия с 25 (10-7-8). Общо 19 страни спечелиха поне по едно отличия този сезон, като на последните две места са Мексико и Япония с по едно бронзово.